Jdi na obsah Jdi na menu

Evangelický pistolník

21. 3. 2013

"Ušlechtilý kůň je srdnaté stvoření, které se proti úmyslnému týrání často brání tak, že raději obětuje své zdraví a sílu. Naproti tomu má-li spravedlivého pána, jest jeho věrným služebníkem i sluhou, kterému oddaně obětuje vše, jestliže toho okolnosti vyžadují."

Václav Morávek, "Studie a rozmary"

340572.jpgSice voják, ale osobnost osobitá. Rodák z Kolína štábní kapitán Václav Morávek (8. 8. 1904–21. 3. 1942) se i proto stal jedním z nejvýznamnějších českých odbojářů. Poté, co se mu nepodařilo odejít z okupované republiky do zahraničí, stal se v roce 1939 členem odbojové organizace Obrana národa. Někdy na podzim vstoupil do dosti samostatně působící buňky Josefa Balabána a Josefa Mašína, která se proslavila jako „Svatí tři králové“ („Heilige drei Könige“), jak ji označovali pražští gestapáci, zatímco sami si říkali „Tři šumaři“. S Mašínem jej spojoval smysl pro ozbrojený čin. Slavné se tak staly jimi organizované atentáty 15. září 1939 v Berlíně na policejní ředitelství na Alexandrově náměstí a na ministerstvo letectví na Lipské třídě a neúspěšný pokus o atentát na Heinricha Himmlera v prosinci 1940 na Anhaltském nádraží. Kromě diverzní činnosti se Tři králové věnovali komunikaci s Londýnem, vytvářením konspirační sítě, převádění osob do zahraničí, sestavování kartotéky konfidentů a podobně. Historky, které Morávek zažíval, by si ale zasloužily pořádné filmové zpracování. Když třeba jednou Morávek táhl na nádraží kufr s výbušninami, zastavil ho gestapák, zvědavý na obsah kufru. Ale Morávek jen klidně odvětil, že to, co vypadá jako výbušniny, jsou pouze sondy do odtředivek. Gestapák byl možná zmatený, ale rozhodně nechtěl být za hlupáka, protože sondy do odstředivek jsou naprostý nesmysl, ale Morávka nechat jít.

11081e25-8e6e-4b7c-bde3-456fda6ce2c3.jpgČinnost skupiny z odstupu působí často jako neustálá drobná práce, ale zároveň jako život v neustálém ohrožení. Přesto to vše Morávek nebral smrtelně vážně. Například na velitelství gestapa v Praze každý čtvrtek zasílal ilegální časopis V boj! Anebo v převleku a s odznakem člena NSDAP navštívil Lippertovo lahůdkářství Na Příkopě, oblíbený podnik gestapáka Oskara Fleischera, který měl v popisu práce jeho dopadení, a nechal si od něho zapálit cigaretu. A vzápětí ho na setkání upozornil ve zdravici, kterou zaslal jeho šéfovi: „Oskare, ty bídáku! Vsadil jsem se s Mašínem a Balabánem, že si od Tvého doutníku zapálím cigaretu. Vsadil jsem se o tisíc korun a oznamuji Ti, že jsem sázku v úterý vyhrál. Zanech týrání českých lidí, nebo Ti to přijde draho. Víme o Tobě a pomstě neujdeš. Na to nezapomeň.“ Fleischera to vyvedlo z míry natolik, že na ulici začal zatýkat kolemjdoucí, které pak byl zase nucen propouštět. Zato kolegové gestapáci si chodili k Fleischerovi také připálit cigaretu…

Pistolníkem jsem nenazval Morávka z pouhého rozmaru. Jemu samému se říkalo „Pobožný pistolník“, což si zasluhoval už tím, že sebou nosíval kapesní vydání bible kralické, v níž si soustavně četl. Jeho rodina zjevně chápala konverzi k evangelictví roku 1919 (přestup do ČCE, přičemž maminka pak roku 1930 přestoupila do Jednoty českobratrské) velmi vážně. Říká se ale, že své přízvisko si Morávek vysloužil tím, že na otázku Josefa Mašína, v co věří, odpověděl: „Věřím v Boha a ve své pistole!“ Naproti tomu těžko říci, nakolik mu k přízvisku napomohl rodokaps "Pobožný střelec" (1937) od slavného českého trampa Boba Hurikána. Každopádně s pistolemi dokázal Morávek opravdu zacházet. Několikrát vyhrál soutěž československé armády ve střelbě. A protože po kapsách nosil dvě natažené devítky a plné zásobníky, často se díky pistolím dostal z úzkých.n536133-54e28.jpg

Tak například když gestapo přepadlo 13. 5. 1941 konspirační byt v ulici Pod Terebkou v Hodkovičkách, v němž Morávek spolu s Mašínem a četařem Peltánem právě vysílali do Londýna. Mašínovi a Morávkovi se podařilo útok zastavit, ale Mašín byl těžce zraněn a jen Morávkovi a Peltánovi se podařilo za cenu lehkých zranění utéci ze třetího patra po bleskosvodu. Konkrétně Morávek si pohmoždil paty a uřízl malíček, který prý spláchl do záchodové mísy.

Po zatčení Balabána v květnu 1941 a nástupu zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha 27. září se i nad Morávkem začíná smrákat. Ačkoli z první pasti ještě unikne, když se prostřílí z obklíčení gestapem, které ho v prosinci 1941 přepadne v jeho úkrytu v bytě manželů Schmiedlových v Karlově ulici (to trochu připomíná výjev ze 7. dílu televizního seriálu "Tři králové", který má název "Pobožný střelec", viz "Dodatky"). A zanedlouho píše do Londýna: „...v sobotu si pro mě přišlo devět pochopů. Vystřílel jsem se na svobodu. Šest jich stůně…“

Okolnosti Morávkovy smrti jsou obestřeny nejasnostmi. Bylo to za situace, kdy se gestapo zajímalo o důvěrníka vojenské rozvědky Paula Thümmela, který zároveň několik let pracoval pro československou vojenskou kontrašpionáž, mj. prostřednictvím Morávka, a byl zdrojem oceňovaných informací pro Londýn. S Thümmelem byl Morávek už od roku 1940, a nyní měl záměr dostat jej přes hranice. 21. 3. 1942 se s ním chtěl kontaktovat rotmistr Václav Řehák, který ale nenašel u jeho domu konspirační znamení a vydal se na Pohořelec, zda jej nepotká. Tam jej ale zatkli gestapáci. Morávek, který jej zřejmě kryl, na to reagoval střelbou, nicméně nemohl vzdorovat velké přesile a sám byl zasažen několika střelami. Nejprve mu stříleli na nohy, aby jej zajistili živého, ale průstřel aorty mu způsobil smrt (srv. schéma situace přestřelky). Gestapáci pak sice tvrdili, že se zastřelil sám, ale tím zřejmě chtěli jen zastřít své selhání. Pitevní protokol V. Morávka, který se podařilo najít historikovi Vilému Čermákovi, svědčí o smrti následkem zranění (K spletitostem rekonstrukce celé události srv. práci J. Košaře a J. Sedláčka).

Netroufal bych si tvrdit, že víra dávala směr Morávkovým kulkám, ale rozhodně zpevňovala jeho charakter, který formovala bible i pistole. Sám jsem se k této připomínce za pět minut dvanáct (vzhledem k letošnímu 21. březnu) odhodlal poté, co jsem navštívil potěšitelné představení divadelního souboru Vosto5 „Pérák“, v němž mezi jinými význačnými postavami 40. let 20. století figuruje i Václav Morávek.

Jiří Hoblík

Zdroje:

Cover72, Václav Morávek: "Pobožný pistolník" od Tří králů, D-Fens 21.12.2012
Janeček, J. Rozluštěná tajemství; Luštitelé, dešifranti, kódy a odhalení. Praha: XYZ, 2002
Kettner – Jedlička. Tři kontra gestapo. Praha: Vydavatelství časopisu MNO 1967
Láník, J. a kol. Vojenské osobnosti československého odboje 1939-1945. Praha
: Ministerstvo obrany ČR-AVIS 2005
Čermák,V. Muž proti okupaci: Portrét štábního kapitána Václava Morávka, Plzeň: Nava 2007
Čermák,V. Tři otázky Václava Morávka, Historie a vojenství 2/1999, str. 396-399

Rozhovor na ČT s historikem Petrem Kourou (zde)
Sedláček, J. – Košař, J. K otázkám Václava Morávka, Militaryzone 21. 03. 2009

Dodatky:

Dnes již není jméno Václava Morávka zcela neznámé. Objevuje se jako jedna z hlavních postav sedmidílného televizního seriálu Karla Kachyni z roku 1998 "Tři králové", podle mého málo povedeného. V březnu 2013 se na serveru Youtube objevil dokument Pobožný střelec Václav Morávek a dopadení zrádce X (díl 1, díl 2).

Druhý portrét pochází ze serveru foto.osobnosti.cz (http://foto.osobnosti.cz/vaclav-moravek-536133).

Historik V. Čermák své dojmy o Morávkově křesťanském přesvědčení shrnuje slovy: "Ve víře hledal sílu k boji a porozumění životu. Zároveň víra pro něj byla jakýmsi morálním imperativem, který mu nedovolil zanechat jeho činnosti, i když bylo téměř nevyhnutelně jisté, že nepřežije" (Muž proti okupaci, str. 104).

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

fxbrokersHar - Review of Foreign Currency Exchange Companies

10. 9. 2019 6:43

Usporedba top-najviši-vrh trgovinskih-trgovačkih tvrtki-društava. https://currency-trading-brokers.com/forex-comparisons-ratings-reviews-croatia.html

RidvanSwisp - Samsung galaxy note 10 Kılıf

9. 9. 2019 23:30

Samsung galaxy note 10 Kılıf
https://www.teleplus.com.tr/kiliflar/samsung-kiliflari/samsung-galaxy-note-10-kiliflari.html - note 10 Kılıf!..

MichaelGramp - Details, Fiction and Money Robot Submitter templates

9. 9. 2019 0:14

Roxanne-6i@8z.thailand-mega.com

quickchainRiz - Free Bitcoin

7. 9. 2019 13:02

Grow your bitcoins by 10% per 2 days.
Profit comes to your btc wallet automatically.

Try https://quickchain.cc
it takes 2 minutes only and let your btc works for you!

Guaranteed by the blockchain technology!

JerryKen - Hello.

5. 9. 2019 18:22

View on youtube https://www.youtube.com/watch?v=_926dlfBmP8

PedroBoype - Готовые фирмы ооо

28. 8. 2019 2:55

Brendaadums - SEO услуги

27. 8. 2019 7:26

Приветствую Вас! Наша команда интернет-маркетологов занимается продвижением проектов в интернете с нуля, а также аутсорсингом, в портфолио есть: спортивные и бизнес школы, торговые центры, спортивные лагеря, онлайн-журналы, онлайн-порталы, отели, гостиницы, известные бренды и дистрибьютеры.

Мы сделали востребованными уже более сотни интернет-проектов. Рекламировали известные мероприятия, а также разработали множество популярных сайтов и сообществ.

Мы оказываем веб-услуги:
- раскрутка и продвижение сообществ в соцсетях;
- продвижение сайтов в поисковиках;
- контекстная и таргетинговая реклама в соцсетях;
- разработка и создание сайтов визиток "под ключ";
- разработка лого, фирменного стиля и веб-дизайна;
- поддержка сообществ и сайтов;
- создание; вирусного нейминга;
- е-мейл рассылки и SMS маркетинг.

Если ваш проект или компания требует комплексного продвижения - мы готовы вам помочь! На первый заказ для Вас действует скидка до 10% от нашего прайса!

наше портфолио: в поисковиках ищите "веб лейбл"
Профиль: https://freelance.ru/weblabel
Vkontakte: https://vk.com/weblabel_ru
FB: https://www.facebook.com/weblabel.ru
Контакты:
почта: weblabel @ bk . ru (убрать пробелы и писать на эту почту)
Пишите в скайп: weblabel
В поисковиках: веб-лейбл

*По дополнительному запросу - отправим штатное КП, бриф и прайс.

AlvaroRip - заказ калибровка прошивок ЭБУ автомобилей

26. 8. 2019 0:18

Здравствуйте,
Мы занимаемся изготовлением модифицированных прошивок на заказ
,это тюнинг прошивки Stage1,Stage2,удаление ЕГР,ДПФ,перевод на
евро2 и прочих систем.
ролик на ютуб про нас https://youtu.be/f-6RKYIEueY

для Вас мы работаем ЕЖЕДНЕВНО!

заказ калибровки прошивки производится через email
max.autoteams@ya.ru
в заказе обязательно указываем:
Тех. задание!
1. Марка авто:
2. Модель:
3. Объём мотора:
4. Коробка (Мт/Ат):
5. Какой ЭБУ:
6. Чем читали:
7. Задание (тюн/e0/е2/EGR/DPF/Adblue/evap/SAP/TVA/TVS/либо другое):
8. прикрепляем файл стоковой,оригинальной прошивки


Калибровка (чип-тюнинг, отключение DPF, EGR, CAT, LSU, VSA, SAP, EVAP, ADBlue, SCR, DTC) прошивок ЭБУ на заказ осуществляется в максимально короткие сроки. Все заказы направляйте на почту max.autoteams@ya.ru"

PlubyMarion - Андрей Викторович П. мошенник

23. 8. 2019 4:18

Поршев Андрей Викторович вор
Республика Татарстан

Машина Camry номер У 033 BC 116 vin number XW7BF4FKX0S0007025
автосалон ул. Восстания 8А, Казань
адрес регистрации Казань, ул. Лукина д.41, кв.126
номер телефона 8(951)069-79-47этот человек предлагает ремонт машин любой сложности
обещает разрулить любые проблемы и хвалиться связями, которых и близко нет
говорит, что работает над вашим вопросом, а сам и пальцем не шевелил
лучше не связываться с ним и предупредить остальных, что он не чист на руку
он берет предоплату и навсегда исчезает.

AlvaroRip - заказ калибровка прошивок ЭБУ автомобилей

22. 8. 2019 19:54

Здравствуйте,
Мы занимаемся изготовлением модифицированных прошивок на заказ
,это тюнинг прошивки Stage1,Stage2,удаление ЕГР,ДПФ,перевод на
евро2 и прочих систем.
ролик на ютуб про нас https://youtu.be/f-6RKYIEueY

для Вас мы работаем ЕЖЕДНЕВНО!

заказ калибровки прошивки производится через email
max.autoteams@ya.ru
в заказе обязательно указываем:
Тех. задание!
1. Марка авто:
2. Модель:
3. Объём мотора:
4. Коробка (Мт/Ат):
5. Какой ЭБУ:
6. Чем читали:
7. Задание (тюн/e0/е2/EGR/DPF/Adblue/evap/SAP/TVA/TVS/либо другое):
8. прикрепляем файл стоковой,оригинальной прошивки


Калибровка (чип-тюнинг, отключение DPF, EGR, CAT, LSU, VSA, SAP, EVAP, ADBlue, SCR, DTC) прошивок ЭБУ на заказ осуществляется в максимально короткие сроки. Все заказы направляйте на почту max.autoteams@ya.ru"

TheresaDreap - Товары из Китая

15. 8. 2019 20:18

С помощью нашего сайта вы сможете найти любой товар по низкой цене!

evdondosiya_po - Hi guys! Please like my instagram photos

9. 8. 2019 21:58

Hi guys!
Please like my instagram photos.
https://www.instagram.com/evdondosiya_podreituzkina_1917/

jehanGert - ........

6. 8. 2019 0:51

RayNip - Read The HVAC Suggest That Ought Not To Be Missed

30. 7. 2019 14:16

In the beginning, seeking to understand your HVAC may appear difficult. Ignorance might be scary. However, there is many details available which will help turn this topic much easier to understand.

Get every one of the details regarding a broken system before calling for repair. If they're available, maintenance records, jot down what brand your pc is together with the model number and. This will assist make certain that the contractor you hire has all of the necessary information.

Before you hire an HVAC contractor, have some sort of thought of the project that should be done. If you understand what has happened with all the unit, discussing the problem is simplified. If you don't know what's wrong, it may be harder. This can be information that you ought to have prepared upfront.

Every spring you must clean the fan and coils blades on your condenser fan. First, the energy should be turned off so things don't move while you work. Then, go ahead and take grill off, pull the blades out, and gently clean them as well as the unit itself.

Make certain that an outside unit is in the shade. It will likely be more potent because it does not have to work as difficult to cool off the air, if it draws in air for cooling.

Boost energy efficiency by putting your condenser unit inside the shade. You reduce costs by doing this because the ac has become pulling in cooler air, that is much easier to cool further.

Hold the HVAC system checked twice a year at the least. Generally, you would like it done in the fall as well as the spring. A simple check is worth it to protect yourself from problems later on.

During cold weather , make sure you shut down outdoor condenser units. Avoid damaging the device by turning it well if the outdoor temperature drops below 60 degrees. Doing this keeps your system working well for years and helps save from the need to spend some money to repair it.

Don't ever let your house temperature get dangerously high. Your average AC unit can only lessen the temperature in your house by about 20 degrees within a normal duration of time. When the temperature in your home reaches 100 degree Fahrenheit, it will only reduce it to 80 or higher. This is simply not a comfortable and safe temperature for you to sleep in.

Be sure you spend a good deal of time researching their reputations and credentials, prior to spend money on any HVAC contractor. The BBB is usually great when you are looking for references or online reviews. Investing some time to check out potential contractors can save you money and headaches.

Did you realize an AC unit can freeze? You can find sometimes also freezes that happen inside a drain line, and this may be confused for a plumbing leak. Disable the compressor by switching the thermostat to work the fan only should this happen. It's smart to contact professionals to aid using this type of even if you could possibly get the ice to melt once you switch everything to the fan.

Should you need help locating someone to help take of your own HVAC system, a fantastic destination to seek advice is online at a review site. There are several websites online that provide reviews and referrals for HVAC repair and other important service. This will help get a first class professional.

Familiarizing yourself with HVAC technology is hopefully something this post helped you accomplish. It's really challenging to get started by using it except if you get motivated, so make sure that you take these matters into consideration before you get started. This can ensure you great success.

Nomono boasp - Правельный выбор

28. 7. 2019 14:28

Наши последние работы, оценеваем https://stairsprom.ru/uslugi/ - лестничные перила в процессе монтажа и готовые

helper62e - Усі медичні зaклади України

22. 7. 2019 20:13

Рейтинг,відгуки,кoмeнтaрі,oгляд,рецензіі,кpитикa.
Лікaрні
Прaктикyючі лікaрі
Aптeки та aптечні мережі Укрaїни
Полoгoві будинки
Пpиватні клініки
Кocмeтолoгія
Швидка допoмога
Мeдичнe стрaxування
Meдичні цeнтри
Лaбopатoрії
Гpoмaдські організaції
Cанатоpії
Поліклініки
Лікyвaння зa кордoном
Стоматології
Диcпансеpи
https://medhelp.com.ua/ivano-frankivsk/place/15345/apteka
https://medhelp.com.ua/ivano-frankivsk/place/15352/quotzdorovenki-buliquot

Charlesgyday - backlinks-camera-ha-noi

15. 7. 2019 10:05

backlinks-camera-ha-noi

UnblockedGames76 - Unblocked Games 76

14. 7. 2019 15:49

Unblocked Games https://unblocked76.games/ are the video games that can be played anywhere within college, workplace, and so on
. There are several sites available online that allows people to play several of the obstructed games easily. Making use of these systems, a blocked games or website can be reachable and played throughout your functioning place.

Lonniejom - backlink-sua-hikid-de

14. 7. 2019 9:13

backlink-sua-hikid-de

urafam - lq s1 смарт часы инструкциЯ цена

11. 7. 2019 19:05

lq s1 смарт часы инструкциЯ цена: https://smartera.in.ua/battery-dz09