Jdi na obsah Jdi na menu

Chudé zajisté vždycky máte s sebou …

16. 1. 2012

Časopis Dějiny a současnost (s roztomilou zkratkou ĎaS) mě v novém roce přivítal nabitý tématy jak dělo. Už jen hlavní téma – památková péče, její význam, proměny a vývoj filosofie, stojí za to. Kdo řeší vrtkavost nálady davů, jistě si přečte se zájmem článek Václava Šmidrkala „Stesk po diktatuře?“, který se zamýšlí nad východoněmeckou „ostalgií“. Mě však zaujalo téma jiné, téma chudoby.

Rád bych čtenářům SPS doporučil článek Bedřicha Loewensteina ‚„Každý svého štěstí strůjcem‘“ s podtitulem „Chudoba: evropské percepce a praktiky“. Křesťana samozřejmě zaujme, že je uveden biblickým citátem z J 12,6a. Hned ovšem správně zmíní, že se zde nejedná o nějaký Ježíšův program, jak se to mnohdy v dějinách chápalo (chudina tu být musí, Ježíš to tak chtěl), ne jen levice, dokonce i Masaryk s tím měl potíže.

Poučený autor nás provede dějinami vnímání chudoby, od antiky, která ji spíše ignorovala, přes židovsko-křesťansko-islámskou dobročinnost, sklony křesťanů chudobu až glorifikovat, dále přes momenty zlomu tohoto vnímání: liberální a osvícenecké pokusy chudobu potírat, které vyústily místo zvýšení blahobytu do represe chudiny, přes sociologické konstrukce společnosti, odpovědné za chudobu, až po současné (ne moc úspěšné) pokusy vytvořit programy na celosvětové i lokální zvýšení blahobytu, které se míjejí s pocitem štěstí.

 
Autor sice úvodem alibisticky odmítne hlubší ponor; víceméně se vskutku drží na povrchu, přesto se občas do hloubek pustí, zvláště tam, kde reflektuje duchovní vlivy na vnímání fenoménu chudoby. Pouze v případě islámu zmiňuje jeho úspěšnost v řešení chudoby díky tradici dobročinnosti, aniž by o tom řekl něco víc – zdroje této tradice (v Koránu?), projevy či efekty. Bible je citována hodně, někdy však ne úplně přesně; zůstane jen u nalezeného veršíku. Ale exegese není posláním článku. Článek však může dát exegetům v bibli i ve skutečnosti na fenomén chudoby narážejícím dostatek podnětů.

 

(Jakub Dvořák)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář