Jdi na obsah Jdi na menu

Kulturní úvahy

Příspěvky

Životní příběh Karla Maye

25. 3. 2017

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Kulturní úvahy | 0 Komentářů:

Rocking Christmas

21. 12. 2016

Jako přání k Vánocům ze strany Svobodných protestantských stránek mne na poslední chvíli napadlo načrtnout přehled rockových vánočních písní od 60. let minulého století do současnosti. Materiálu je hodně a do úplnosti má tento nástin daleko – co však někdy příjemně překvapí, je snaha o vyrovnávání se slavením Vánoc, jehož tradičnost je fragmentární, jehož význam je sice dostupný v křesťanských pramenech, ale snadno zůstává vyprázdněný. Jak zpívat o Vánocích v „ne-křesťanské“ rokové písni a nevytvářet ubohé náhražky? Na tuto otázku se těžko hledá odpověď a zdařilá odpověď je výjimečná... (Verze 1.2)

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Kulturní úvahy

Jak září Černá hvězda? Úvaha na památku Davida Bowieho

24. 2. 2016

S menším odstupem od úmrtí zpěváka Davida Bowieho 10. ledna bychom se rádi zamysleli nad některými duchovními aspekty jeho díla. Na začátku jen připomeňme, že David Bowie  vydal své 25. studiové album v den, kdy slavil své 69. narozeniny, a ihned vyvolal většinou velmi nadšené reakce pisatelů, kteří byli uhranuti hudbou experimentující i vyzrálou a také obtížně čitelným poselstvím zpěváka o sobě. Prapodivné překvapení však nastalo, když zpěvák hned o dva dny později zemřel. Až poté se svět dozvěděl o jeho dlouhotrvající smrtelné nemoci, a až tím získalo album „Blackstar“ zřetelnější kontury. Nejsa muzikant nechci se věnovat hudebním rozborům díla hudebníka, který – spíš skokově – provázel mé hudební prožívání od časů dospívání. Zato se chci věnovat otázkám, které si hudební publicisté příliš nekladou... Ostatně David Bowie nebyl jen zpěvákem a hudebníkem, ale i skladatelem, textařem a hercem...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Kulturní úvahy | 3 Komentářů:

Haleluja Leonarda Cohena

22. 2. 2014

O profánních a sakrálních stránkách, jakož i o biblických motivech v jedné slavné písni.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Kulturní úvahy | 4 Komentářů:

Modla kultury a kulturní identity

13. 7. 2013

Máme právo ovlivňovat jiné kultury? A máme právo před nimi svoji civilizaci tajit? Naivní kulturně ochranářská představa vnímá kulturu skutečně jako cosi, co má zůstat v ochranné atmosféře muzejních vitrín.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Kulturní úvahy | 5 Komentářů: