Jdi na obsah Jdi na menu

Toleranční modlitebny v kraji středočeském

1. 2. 2019

Půvabný soubor pohlednic, který se šíří osobními a sborovými kanály pod titulem "Toleranční modlitebny v kraji středočeském", podává obraz zachované, i když v průběhu staletí stavebně upravované toleranční architektury, nacházející se zejména na severovýchod od Prahy. Fotografie jsou transparentní, na každém listu jsou dvě, zachycující pokaždé exteriér a interiér. Na vnitřní straně obálky kromě mapy a plánku interiéru toleranční modlitebny najdeme také poměrně střídmý text Marty Procházkové, která je hlavní iniciátorkou vydavatelského počinu. Jinak na každé pohlednici je přítomen i několikařádkový popisek.Rybníky (okr. Příbram) - toleranční modlitebna

Je opravdu hezké, mít takový soubor pohromadě. A doufejme, že se časem rozroste do obsáhlejšího díla. Je to ale i taková hezká neveselost. Stačí si spočítat, že z 12 dochovaných tolerančních modliteben 5 neslouží bohoslužbám a má i jiného majitele. Některé z nich stále chátrají.

V průvodním slovu na vnitřní straně obálky pak schází vysvětlení k luteránské modlitebně v Rybníkách u Příbrami, která dodnes stojí v pěkně zachovaném stavu, ale nynější stavba pochází až z 19. století (na obrázku).

Na hlubší historický výklad by místo nebylo, a tak aspoň si neodpustím poznámku, že neveselou situaci vykládat kolektivizací v 50. letech minulého století je náramně zjednodušující. Vždyť tehdy církev sama dosti snadno tehdejším rudým poměrům podlehla, ač byli tehdy i lidé stateční.

 

Jiří Hoblík

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář