Jdi na obsah Jdi na menu

Všetečně všudypřítomný Ježíš

19. 7. 2010

Naivní lidová zbožnost si nedá pokoj. Na svých stránkách uveřejňuje lidový kreslíř Larry Van Pelt  z Floridy, města zvaného Niceville, vlastní tužkokresby, na nichž u různých postaviček (pojišťovák, klaun, těhotná žena, motorkář apod.) postává Ježíš, usmívá se, někoho se i přímo dotýká, ale vždy je k tomu doplněno heslo: "With You Always", "Vždy s tebou".

Autor sám přiznává, že jej k tomu Ježíš jednou v noci sám povolal. A tvrdi, že chce křesťany posilovat ve víře. Ve mně ale kresby vzbuzují otázku: Proč kreslit Ježíše jako jakéhosi přidržtašku, který v situaci, do níž je zasazen, působí nadbytečně?

Jistou popularitu ovšem kreslíř má. A ta se odráží i v množství parodií, které se nevyhýbají ani vulgaritám. Jedny stránky se přímo nazývají "Jesus is a jerk"  (ať nikdo po mně nechce, abych to překládal). Někdo má potřebu naivně vyjadřovat svou zbožnost, někdo má potřebu si z naivity utahovat. Jak je vidno, oběma stranám se naivita zdá k něčemu dobrá, i když z jejího využívání mám rozpaky. Jistě, je lépe si dělat legraci ne z autora, ale z jeho díla. Jen škoda, že kreslíř nezvedl hozenou rukavici a nenakreslil Ježíše, jak stojí u Ježíše, z něhož si někdo tropí žerty. Anebo že nenakreslil Ježíše, jak naplácává na zadek kreslíři i šprýmaři zároveň. Ale asi mu chybí odstup…

- jih -

 

Náhledy fotografií ze složky Všetečný Ježíš (k porovnání)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář