Jdi na obsah Jdi na menu

Farářská iniciativa v Rakousku - generální sněm

 

Rakouská římsko-katolická Farářská iniciativa (Die Pfarrer-Initiative) byla založena v dubnu 2006 jako hnutí reformě smýšlejících kněží. Vydala prohlášení "S naléhavou starostí" (Mit drängender Sorge), které se hlásí k odpovědnosti za současné lidské a křesťanské otázky, které jsou ve vedoucích církevních kruzích podceňovány a potlačovány. O základních myšlenkách iniciativy se může snadno přesvědčit na stránkách iniciativy, kde se některé dokumenty nacházejí v různých jazycích, z toho "Výzva k neposlušnosti", jeden ze základních textů také slovensky. Ostatně iniciativa má svou slovenskou podporu v "Teologickém fóru". Jak je patrné, čeští evangelíci jsou ve srovnání s těmito římskými katolíky sto let za opicemi.

 

V neděli 21. října 2012 se konalo v Linci generální shromáždění iniciativy. Rakouská rozhlasová stanice ORF o něm vydalo následující zprávu:

"V Linci se v neděli konalo generální shromáždění farářské iniciativy. Dostavilo se na ně okolo 100 účastníků ze všech rakouských diecézí.

Záležitosti okolo farářské iniciativy se poněkud uklidnily. Sankce proti členům a příznivcům se ale staraly o novinové titulky také v posledních týdnech a měsících. Když například děkan z Piestingu v Dolním Rakousku musel opustit svůj úřad v důsledku své neposlušnosti, v liberálních církevních kruzích nastalo velké pobouření (k tomu srv. německou zprávu).

427 členů, 2.900 podpůrců

V současnosti má iniciativa 427 členů, mezi nimiž jsou kněží a diakoni, ale také téměř 2.900 oficiálních podpůrců a dávno to už není žádná rakouská zvláštnost. Také v jiných zemích se prý hromažďují reformně smýšlející kněží, říká Helmut Schüller.

Vytvoření sítě členů

Zjevně není docela snadné ty, kteří požadují reformu zahnat do kouta "kverulantů" a "rozvracečů" anebo dokonce je vidět jako osoby stojící vně společenství církve, říká Schüller. Od generálního shromáždění v Linci očekává vytvoření sítě členů, které by vyústilo v dialog a výměnu také na rovině společenství.

Volba předsednictva

V neděli má být zvoleno také nové jedenáctičlenné předsednictvo. Vedle Schüllera se v něm nacházejí například známý vídeňský farář Hans Bensdorp nebo Udo Fischer, farář z Paudorfu-Göttweigu, již známý jako reformátor. Protože před zasedáním se neočekávala žádná protikandidatura, lze vycházet z toho, že Schüller zůstává prominentním mluvčím reformátorů.

Odpověď na pastýřský list

Dále se v Linci uvažuje o reakci na biskupský pastýřský list. V něm byly znovu odmítnuty požadavky iniciativy, l nimž patří kněžské svěcení žen a zrušení povinného celibátu. Navíce se ve farářské iniciativě sází na vytvoření sítě  (noe.ORF.at; 21.10.12)."

 

 

Večer 21.10. pak rakouská tisková agentura APA vydala následující zprávu:

"Farářská iniciativa nyní usiluje také o laiky"

Farářská iniciativa nyní usiluje také o laiky. Takový je výsledek generálního shromáždění, které se konalo v neděli v Linci, k němuž se dostavilo kolem 100 z téměř již 500 členů. "Výzva k neposlušnosti" nechce Farářská iniciativa odvolávat, došlo k ní "z lásky k lidem, z lásky k církvi", řekl znovuzvolený mluvčí Helmut Schüller.

Pojem "laici" je prý v běžné mluvě problematický, proto se také rozhodlo o označení "občan církve" ("Kirchenbürger"), poznamenal  Schüller po téměř pětihodinovém setkání. "Musí existovat něco jako hnutí za církevní občanská práva." Tito spolupracovníci musejí být "přiměřeně zapojeni" do církevního rozhodování, protože "Každý návštěvník supermarketu má dnes více práv vůči supermarketu než pokřtěnec vůči církvi. Může přinejmenším reklamovat zboží." Na podzim má dojít ještě k jakémusi setkání se "zaujatými" radami farních obcí, ohlásil Schüller.

V pastýřském listu biskupské konference, který opět odmítl požadavky Farářské iniciativy, je vidět "nepříliš mnoho nových aspektů". Schüller ovšem poznamenal k jedné "špatné informaci" v projevu episkopátu: "Druhý vatikánský koncil neměl o celibátu možnost diskutovat a hlasovat."

Také za kněžství žen se chce iniciativa nadále zasazovat, a rovněž za znovu oddané rozvedence. V tomto případě se reformátoři vyjadřují raději o "druhém manželství", protože se jedná o zvláštní realitu. Schüller: "Chceme být nadále jakousi lobby pro tuto skupinu."

 

editoval a přeložil jih


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ondra G. - Specifika katolíků

26. 10. 2012 13:05

Pořád by řešili to, co si zavedli sami. Proč dělí lidi na "kněze" a "laiky"? Co to je? A pak řeší nedostatek jedněch a "usilují" o ty druhé, ovšem jsou-li "kompetentní" a "vzdělaní". Naordinovali si povinnost nedělní mše a překonávají to jako kdovíjakou překážku. (Trochu mi to něco připomíná.)

Katolická církev funguje dobře, pokud je pronásledována. To se potom udělá výjimka a všechno jde. Jak padne totalita, jde to od desíti k pěti.