Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co na to náš vkus?

Vkus skousne leckdy lecjak leccos. Tuhle jsem hledal hudební zajímavosti na Youtube (lidovky, Mozarta, Wagnera atd.) - a najednou toto: Kristus kraluje. Docela slušně zazpíváno i zaranžováno. Mužský hlas na mne ale působí poněkud borečkovitě a vnucovatě. Obrázky doprovázející zpěv vypadají sice římsko-katolicky, ale za písničku je odpovědný chlápek z KS, který v posledních létech chrlí jednu desku za druhou.

Ale co mi hlavně nejde pod fousy - ono splynutí textu, který stylově zapadá na počátek novověku, a hudby, kterou bych nazval postbigbítem (i když - co jsou dnes hudební styly...). A mám z toho divný dojem: s písničkou z výše naznačených důvodů nesouzním -- a jsem snad proto Antikrist?

To je ale jen taková zahřívací otázka kvůli tázání: co s takovou muzikou? Nikomu ji neberu ani nevnucuju, jen si s ní moc nevím rady.

 

- jih -

 

Poznámka:

Podobných písní najdeme na Youtube více. Jedna ale snad stačí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Co je na umění křesťanské?

(Jakub Dvořák, 11. 7. 2012 19:55)

Kladu si otázku, zda ještě vůbec něco jako křesťanské umění existuje, zda vůbec kdy existovalo? Do jaké míry autoři oslavují spíš než Boha sebe, a pokud odkazují k Bohu, jaká je hranice mezi křeťanským uměním a agitkou. Možná by bylo pěkné, kdyby někdo, způsobilý na tyto otázky odpovědět, připravil povídání pro SPS.

Úroveň české gospel music

(David daggie Geisler, 1. 6. 2012 10:23)

Jako křesťan a zvláště jako hudební fanda musím od srdce říci, že úroveň české gospel music je opravdu nízká. Z poslechu téhle upopelené popelky ani při plné náruči dobré vůle osobně nevykřešu ani trochu nadšení.
Asi to bude tím, že hudebníci jsou soustředěni v té části církve, která chce pomoci posluchačům a divákům vykřesat náboženské nadšení - charismatické kruhy protestantské a katolické části církve. Možná, že by skladatelům a interpretům pomohlo soustředit se místo na zprostředkování intenzívního náboženského prožitku raději na vyprávění. Vyprávění silného příběhu - s evangelijní tématikou, reflexe vlastního života bez Krista a reflexe setkání s ním. Či reflexe pohledu křesťana na trpící svět. To se zatím ve výše jmenovaných částech církve moc neděje. Škoda, protože takové to "ultrapozitivní vidění" světa a církve není moc přitažlivé. Vyjímky ale jsou - vidím např. Oboroh, Sv. Karáska. To jsou vypravěči. Ale evangeličtí.

Možná, že budu zase provokovat pohledem za moře. :) Kromě produkce hudebně (a často i duchovnně) plochých charismatických chval je tam tradice kvalitní hudby i kvalitních písňových příběhů velká.
Doporučuji třeba Glenna Kaisera, Ressurection Band, staré gospely a spirituály.

viz. např.:
http://www.youtube.com/watch?v=OCSlQMSQBso&feature=related

Re: Úroveň české gospel music

(Jiří Hoblík, 2. 6. 2012 0:08)

Milý Daggie, je to tak. I když mě trochu mate, že slovo gospel používáte asi v nejširším možném smyslu. Hudba vždycky nějak vytváří a vyjadřuje ducha doby, takže bych se stavem nemusel nechat překvapovat. Na druhé straně jsem dneska nechal svou čtyřletou dceru, aby si vyvzdorovala účast na noci kostelů - kdežto mě naprosto nadchl korejský pěvecký sbor svým asiatským hudebním espritem. Pak tam byli ještě japonci, to bylo taky pěkné, ale už ne takové srostlé a živé (obecenstvo Korejce dokonce vytleskávalo, ale marně). Musím někde povysplašit nahrávky.

Zlatá éra evangelického písničkářství patří ale dnes do prehistorie. Sváťa měl cosi jako úžasnou trefu s tím, co přinesl - ale o jeho muzikalitě ví každý své.

Pokud jde o ty klipy z Plzně. Myslím, že jednostrannost se projeví jednostranně i v hudbě - a komu to pak nestačí, začne třeba jako vy se usilovně rozhlížet. Kdybyste své myšlenky rozvedl, protože stojí za to, byl bych moc rád, protože toho bych schopen nebyl (okamžitý nápad mezi Drobnosti, to je maximum, pokud jde o hudbu).

Za tipy díky, podívám se na ně. Kdyby to bylo technicky možné, zařídil bych na těchto stránkách něhaký jukebox s duchovní písní a hudbou - ale je to zatím jen sen.

Re: Re: Úroveň české gospel music

(David daggie Geisler, 3. 6. 2012 17:42)

To J.H.:
Existuje server GODTUBE - takový křesťanský hyblid či varianta jůtůbka. Najdete to na adrese: http://www.godtube.com/

O těch hudebně-kritických nápadech můžëme do budoucna uvažovat. Hodně je toho k nalezení opět za mořem: http://www.christianmusic.com/
http://www.cornerstonefestival.com/schedule/music/
http://www.hmmagazine.com/2011/09/what-i-saw-at-cornerstone-2011/
Západní Evropu nemám tak moc zmapovanou.

České servery z této oblasti hudby lze shrnout do několika:
http://www.hudba.signaly.cz/
http://www.musicmix.cz/
http://www.worship.cz/

Existuje kniha od autora jménem Pavel Šupol "Křesťan a hudba". Více na adrese:
http://www.gimel.cz/?g=kniha_supol_pavel_krestan_a_hudba_db2149

Re: Re: Re: Úroveň české gospel music

(Jiří Hoblík, 3. 6. 2012 18:06)

Díky. O Godtube sice vím, ale ještě jsem to nezkoumal.
Na to, o čem uvažujete, se vážně těším.

Hudba Karla Řežábka

(Pavel Řezníček, 30. 5. 2012 2:26)

Zdravím autora a čtenáře! Jelikož jsem z města, kde autor zmíněné písně působí, dodám pár faktických drobností.
Karel Řežábek je kazatelem Křesťanského společenství v Plzni. Skutečně je autorem spousty písní a alb. Nyní, pokud vím, je kapelníkem skupiny Filia.
Zajímavá je poznámka, že obrazový doprovod ve videu působí spíše katholicky. Tak ono to může být dílo nějakho fanouška, který posbíral obrázky Ježíše Krista, jaké zrovna měl nebo našel. Ale říká se, že v našem městě k sobě mají KS a katholíci naprosto neobvykle vřelý vztah. Je to taková ekumenická anomálie.
Musím říci, že některá alba skupiny Filia se mi vyloženě líbí. Patří mezi ně především dvě ne úplně tradiční pásma, jedno se jmenuje Nkosi, nkosi a obsahuje africké písně především snad ve svahilštině s českým překladem, to druhé pak je Cesta Melwen, zhudebněný cyklus básní na fantastické tolkienovské motivy.
Ovšem z produkce typu "chvály" mám dosti podobné pocity, jako autor. Karel Řežábek je znám tím, že si pěstuje tělo a posiluje. Těžko posuzovat jeho pohnutky, obávám se však, jestli to náhodou patří k imag'i úspěšného křesťana. Nechci však bratru Řežábkovi křivdit, a tak zanechám spekulací.
Borečkovitost a vnucovatost? Asi chápu, o čem je řeč. Něco může způsobit dikce a nářeční zátěž bratra Řežábka, něco však vyvěrá ze samotné podstaty a povahy jeho církve, jakýsi aspekt její zbožnosti, z nějž se tradičnímu evangelíkovi tak nějak ježí chlupy. Trocha mělkosti, trocha intensity vyjádření citů, trocha nadšení, toť vše, co českobratrskému evangelíkovi pro jeho zbožnost nepřipadá typické ani vlastní. Tedy myslím, že za tím je víc, než pouhá hudba, slova a způsob podání. Je za tím jistě i pocit církevního domova, který máme každý trochu jinde.

Re: Hudba Karla Řežábka

(Jiří Hoblík, 30. 5. 2012 10:00)

Díky za reakci. Člověku je lépe, když v něčem není docela sám a když si navíc upraví své vědění. Ta ekumenická anomálie mi připadá opravdu zajímavá.

Jinak - aby byl člověk znám posilováním, to mi přijde docela praštěné.

A dále - vztahy mezi dílem a autorem jsou vždycky spletitější, takže když jsem o autorovi nevěděl vůbec nic, nezabýval jsem se jeho osobou - nakonec jde o něco jiného.

Vposledku o to, jak je těžké napsat křesťanskou písničku, v níž by byla hloubka i nadšení. Některé písničky z Dodatků k Evangelickému zpěvníku mají třeba slušnou melodii, ale otřesně formalistní jazyk.

Jinak jsem rád, že s onou písničkou spojujete víc faktorů, což brání simplifikacím.

Re: Hudba Karla Řežábka

(Ondra G., 30. 5. 2012 19:53)

" Trocha mělkosti, trocha intensity vyjádření citů, trocha nadšení, toť vše, co českobratrskému evangelíkovi pro jeho zbožnost nepřipadá typické ani vlastní."

Ano, NĚKTERÝM českobratrským evangelíkům není vyjadřováńí citů či nadšení vlastní. Pokud tato klika ovládá naše kostely, nemůžeme se divit, že to někdy zní jako šest medvědů s Cibulkou. S naším zpěvníkem to pak vytváří zajímavý kontrast - něco jako zpěv tradičních židovských zpěvů na neonacistickém shromáždění.

Jinak jsem ale strašně rád, že se tu objevilo spojení "zbožnost českobratského evangelíka". Pokud o tom víte něco víc (tedy co to je, ne co to není), napište prosím o tom.

Re: Re: Hudba Karla Řežábka

(Ondra G., 30. 5. 2012 19:55)

Promiňte, s tím příměrem jsem to přehnal. Jen jsem chtěl říct, že tam cítím kontrast.

Poznámka k tomu mužskému vokálu

(Ondra G., 30. 5. 2012 19:40)

Ano, ten hlas jen tak nezapadne. Jeden můj známý, vedoucí křesťanské kapely, ho naprosto zřetelně slyšel z pódia na konferenci v pražském kině Eden. Totiž: na pódiu stál můj známý s celou kapelou, ozvučený megaaparaturou, a dotyčný Kája Řežábek zpíval bez mikrofonu někde v davu, snad ve čtvrté řadě. Je to prostě hlas-kanón velké ráže...

docela se líbí

(Aleš Wrana, 30. 5. 2012 8:44)

Ve srovnání s mnoha jinými písněmi Křesťanského společenství se mi tahle docela líbí. Jen dvě věci zmíním, muzikantsky to schopen zhodnotit nejsem:
- má to rýmy (mnohé chválící písně rýmy pomíjejí nebo je mají velmi nešikovné, snad aby nevypadaly moc estetizovaně)
- a komunikace předzpěváka s částmi pěveckého sboru dobře připomíná živý rozhovor, při kterém jako by píseň teprve vznikala a její vyznání si zpěváci znovu uvědomovali (mnohé chvály mi připomínají spíše zpívání manter, zpěváci i společenství jsou jakoby propadlí do sebe).