Jdi na obsah Jdi na menu

Neštěstí a vina?

5. 9. 2010

Skupina různých institucí chystá na 11. listopadu v budově Evangelické teologické fakulty v Praze konferenci, kterou předběžně ohlašuje. Na recenzi je samozřejmě brzy, ale neodpustím si několik stručných poznámek k oznámení. Téma je "Neštěstí a vina: věrní souputníci".

První věcí, která mne zarazila (samozřejmě netuším, nakolik se tato otázka týká přímo organizátorů), je aktuálnost. Nemáme v Česku zdaleka první zkušenosti s povodněmi, ale až nyní se taková zkušenost bere jako podnět ke konferenci. Až nyní jsme myšlenkově připraveni?

To je otázka, s níž si ale dovoluji spojit jednu pochybost: jakou úlohu v tom bude sehrávat teologie? Mezi jmenovanými osobami, které mají na konferenci vystoupit, je jediný profesionální teolog - Ladislav Beneš.  Má svou kompetenci jakožto praktický teolog, ale kde potom zůstává biblistika, která je ke zkoumání otázky viny na evangelické půdě z teologických oborů nejkompetentnější?

Možná organizátoři nechtějí žádné "teoretizování". Ale z tohoto nechtění je podezírat nebudu, když konferenci pořádají na akademické půdě. Měli by si ovšem teoreticky ujasnit, co vůbec znamená "přínos viny", který uvádějí jako jedno z dílčích témat. Velmi záhadné slovní spojení!

Osobně by mne pak zajímala konfrontace biblické teologie a otázky viny za poškozování přírody, v jehož důsledku k záplavám dochází. Bude se konfetrence věnovat i tomu?

Zdůrazňuji, že ohlášení je předběžné, takže předem nechci zpochybňovat, že organizátoři naznačené neladnosti doladí.

Jiří Hoblík

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář