Jdi na obsah Jdi na menu
 


Představte si, že jste Bohem...

Představte si, že jste Bohem. Sedíte v křesílku nad světem, popíjíte vínko a díváte se, co lidé dělají. Zprvu se velmi bavíte různými pitvornostmi a směšnostmi. Ale pak se začnete popadat za hlavu, jakých nesmyslů a dokonce hrůz jsou lidé schopni. A vzmůžete se na jedinou větu: „Dívat se na něco takového vydrží jedině Bůh.“

jih

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kdybych byl bohem já, ...

(Jakub Dvořák, 16. 10. 2012 15:57)

... řekl bych: "vem te to tu chvilku někdo za mě" a odjel bych na dovolenou, možná i do emigrace.

Tím víc člověk žasne, že ten skutečný to ještě neudělal ...

Re: Kdybych byl bohem já, ...

(David daggie Geisler, 17. 10. 2012 17:56)

Na tohle téma byla natočena v r. 2003 celkem hezká americká komedie "Božský Bruce" ( Bruce Almighty) - v hlavní roli komik Jim Carrey. Boha tam metaforicky skvěle představuje známý afroamerický herec Morgan Freeman. (http://www.csfd.cz/film/43445-bozsky-bruce/)

Pointou v tom filmu pro mě bylo, že naše lidská představa "Boží moci" se velmi liší od skutečného Božího jednání s lidmi. Někdy je to až paradoxní - kolik Božího milostdenství a slitování je vidět pokornýma očima víry uprostřed lidské džungle na tomto světě...

Re: Re: Kdybych byl bohem já, ...

(Jiří Hoblík, 18. 10. 2012 0:30)

Těch možností, jak s tím naložit, je spousta. Když se člověk oprostí od dogmatické ztuhlosti, zjistí, že boží božství v sobě skrývá nekonečnou rozmanitost. Sice se s tím těžko "zachází", ale je to fascinantní.

Carreye znám z Muže na měsíci nebo z Truman Show, o Božském Bruceovi mám dvojznačné reference, ale uvidíme. Je vidět, že sledujete duchovní filmy. Mě shodou okolností napadl Kazatel Kalašnikov, který je taky přijámán dvojznačně, ale zas taková hrůza to není :-)

Re: Re: Re: Kdybych byl bohem já, ...

(David daggie Geisler, 21. 10. 2012 19:17)

"Duchovní filmy" - to je zajímavá formulace. :) Ale jo... možná, že jsem za těch více než 20 let své křesťanské cesty citlivější na duchovní obsah, který k nám přichází v různých formách. :)

Doporučuji ještě jeden film - britský snímek z r. 2006 "Lekce řízení" (Driving Lessons). http://www.csfd.cz/film/224084-lekce-rizeni/

Překážka

(Ondra G., 16. 10. 2012 7:47)

Přesně taková představa Boha nám brání dorozumět se o Bohu skutečném. Ten se lidským pitvornostem nevysmívá. Slovo "posměvač" je v Bibli rezervováno pro někoho jiného.

Re: Překážka

(Jiří Hoblík, 17. 10. 2012 0:00)

Kdyby to s překážkami tak jednoduché, sálala by ze všech lidí zbožnost do nebe, až by celá země se svrkla na malou kuličku. Ale nakonec jste si přečetl jen půlku krátkého textíku, v ní našel o smíchu něco, co v něm není, ani to slovo v něm není - a ještě ke všemu zapomněl na to, jak všelijak se bible o smějícím se Bohu píše (srv. např. Žalm 2,4). Je lidské štěstí, že Bůh není takový, jakého si ho kdo přeje mít.

Re: Re: Překážka

(Ondra G., 17. 10. 2012 8:26)

Možná mi unikl spíš ten začátek - že to je celé o člověku. Ale i tak mi připadá představa Boha, sedícího nad světem a popíjejícího vínko (mně třeba víno nechutná) jako zavádějící - je tam povýšená nadřazenost. Ale i vy čtěte pozorněji - nemluvil jsem o jediné překážce, a ještě ne o překážce zbožnosti, ale o překážce dorozumění se. Ž 2, 4 je o něčem jiném, totiž o těch, kteří kují plány proti Bohu a jeho lidu, nikoli o lidech s jejich problémy.

Jenže když máte v sobě postoj, že lidé řeší nesmysly a vás nebaví se na to dívat, jak chcete kázat o lásce, o Bohu? Vždyť z každého vašeho kázání (či "pastorační intervence") to bude koukat jako mafiánská brokovnice z futrálu na housle.

Re: Re: Re: Překážka

(Jiří Hoblík, 17. 10. 2012 8:43)

Budu se trochu opakovat: něco jste špatně přečetl, takže do toho vkládáte pořád totéž. A ještě ke všemu s moralizováním. A bez smyslu pro srandu.