Jdi na obsah Jdi na menu

Odkazy na náboženský život ve světě

5. 1. 2012

1) Čína předhání Západ, a tím spíše Česko, také v náboženském vývoji (21.12.2011)

„Jediná věc, která roste v Číně rychleji než ekonomika, je křesťanství,“ touto větou ohromil před čtyřmi roky švýcarské bankéře Čao Siao, jeden z předních čínských ekonomů uznávaných i komunistickou stranou." (podle zprávy Christnetu).

2) Švédská kopimistická církev uznána státem (5.1.2012)

Působí jako skupina recesistů, ale myšlenku svobody sdílení dat na internetu myslí zcela vážně. Jejími symboly jsou příznačně klávesové zkratky Ctrl-C a Ctrl-V. Oproti ní jsou skutečnými recesisty hospodští Brňané, kteří u Ministerstva kultury ČR v prosinci roku 2011 požádali o registraci Pivní církev. Recesistických jakobynáboženských skupin je ale na světě celá řada. Zcela vážně nemůžeme brát ani Řád ozubeného kola, založený rovněž roku 2011 a vyzývající "Buďte ozubeni!", ale skrývající v sobě extremistické zájmy.

3) Papež a krizový Vatikán(17.2.2012)

Papež se chová jako teolog a jeho podřízení jako spiklenci. A zvnějšku je kritizován za to, jak se odřezává od reality.

4) Katolíci na Slovensku předběhli evangelíky: nabízejí elektronické vystoupení z církve (17.2.2012)

Slováci se inspirovali v Polsku a Irsku a zřídili stráky Zbohom.sk, jako by chtěli říci - soudě podle názvu: přejeme vám, ať vás Bůh chrání, i když jdete od něho pryč. Anebo: Buďte sbohem, i když jste bez Boha? Na stránkách přímo oznamují možnost "bezbolestného vystoupení". Jenže křest, alespoň ve své římsko-katolické verzi, je nezrušitelný. Takže kdo se z vystoupivších a vystupujících pokládá za pevně přesvědčeného ateistu, může se i přesto těšit z toho, že je "nepraktikujícím katolíkem". Není pak divu, že elektronické odhlašovadlo není výrazem pro vědomí porážky, protože vedle toho si vytvořili stránky, pokoušející se dát odpověď na otázku "Načo cirkev" na způsob téměř obchodní nabídky v zásadě ve vlídné formě.

5) Ďábel se vymýtá i vyznává (17.2.2012)

Kulturní satanismus není zcela bez viny, i když má spíš nezákonitý vliv na mravní excesy. Náboženský satanismus je podle exorcisty Amortha konceptem s reálným základem - a přesvědčení o neexistenci ďábla je dokonce nebezpečné.

6) Komiks: Příběh Ježíše Krista (18.2.2012)

Zatím nejlepší ježíšovský komiks, co jsem měl tu čest poznat, tentokrát francouzské provenience. Přeložený do češtiny a alespoň dostupný na www. Nesnaží se být vůči předloze otrocký ani necitlivý.

7) Církevní turistika namísto turistiky sexuální (19.2.2012)

Potomci sudetských Němců se v Česku nabažili sexuální turistiky, a místo toho jezdí do severních Čech za turistikou církevní. Ztracení a znovu nalezení synové?

8) Krkavčí Jehovistka (15.4.2012)

Matka upřímně prohlásila, že by nesvolila u vlastní dcery s transfúzí krve.

9) K chystání nového buddhistického chrámu v "Malé Hanoi" v Praze (17.4.2012)

10) Nová protestní zbožnost Pussy Riot v Rusku (5.5.2012)

Ruská dívčí punková kapela s názvem "Výtržnosti číči", jehož druhé slovo je nejen metafora, ale také skrývá známý vulgarismus, chápaný někdy synonymně s "číčou". Jurodivá a upřímná bigbítová modlitba v moskevském chrámu Krista Spasitele v době ruských prezidentských voleb: "Panno Bohorodičko, vyžeň Putina....“ disgustovala moskevského patriarchu Kirilla, známého kágébáka a proputinovce. Kirill pak na 22.4. svolal shromáždění za ochranu pravoslaví. A o několik dní později, 29.4. pak policisté, jako by nestačilo zavřít punkerky, zadrželi muže, modlícího se za politický konec Putina (zde). A aby všemu nebyl konec, v Novosibisrsku ovlibnili malíře za pobuřování, protože mu přiřkli autorství ikon s portréty členek inkriminované hudební skupiny. (viz zde).

11) Křesťan a pirát (6.6.2012)

Osmatřicetiletý informatik z německého Darmstandtu Joachim S. Müller coby evangelikál založil skupinu "Křesťané v Pirátské straně", ne aby Pirátskou stranu pokřesťanštili, ale aby vytvořili křesťané, kteří jsou zároveň piráty, komunikační základnu. V krátkém videu mluví také o potřebě oddělení církve a státu.

12) Gauck má recht (8.6.2012)

Jsou dvě teze dvou německých prezidentů. Christian Wulff: Islám je součástí Německa. Joachim Gauck: Muslimové jsou součástí Německa. Gauck je v právu už jen pro svůj občanský přístup. Muslimové jsou jako občané Německa rovnoprávní s ostatními občany Německa. O tom se státník má vyjadřovat. Zato nerozhoduje o náboženství. A konečně jaký lze uvést důvod pro islamizaci Německa? Mluvit o zásluhách islámu o Německo nebo o Evropu, jak se o to někteří pokoušejí, je naivní. To spíše se křesťanství zasloužilo o islám.

13) Motorkáři se někdy žení evangelicky (19.6.2012)

Časopis Týden uveřejnil podrobnosti kolem atentátu na motorkáře z gangu Hells Angels. Přitom odkazuje na některé video-dokumenty (v němčině), věnující se souvislosti motorkářů s kriminalitou. V závěru se článek zmiňuje o sňatku motorkářského bosse, která se konala v evangelickém kostele v Reutlingenu a končí slovy: "Novomanželé dostali od faráře jako dárek bibli. Farář se zjevně snažil přiblížit rockerskému prostředí, a proto řekl, že bible je jako cigáro špičkové kvality. Příliš dobré na to, aby zůstalo ležet v regálu."

14) Omezování obřízky v Německu (8.7.2012)

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem 26.06.2012 pravomocně rozhodl, že obřízka jako tělesné poškozování je legální jen za předpokladu, že se pro ni dospělý člověk dobrovolně rozhodl. Zastánci moderního rozumu v tom spatřují pokrok (viz). Židovské a muslimské reakce jsou však odmítavé (viz), křesťanské autority se židů a muslimů zastávají (např. svobodné církve), a frankfurtský katolický filosof náboženství Thomas M. Schmidt mluví dokonce o konfliktu mezi sekularismem a náboženstvím a o tom, že nenáboženští lidé jsou stále agresivnější. Argumentovat většinovým zvykem obřízky v USA není zcela namístě, zato stojí za zvážení otázka ochrany náboženských tradic a ohrožování náboženské svobody.

15) Přísně tradiční Židé v Izraeli nechtějí rukovat (12.7.2012)

Média jsou plná zpráv o tom, že izraelská státní moc chce povolat do armády také přísně tradiční Židy, kteří tvoří v zemi početnou minoritu (zhruma osm procent), kteří však se proti tomuto záměru bouří. Česká média je ale označují podle rozšířeného zlozvyku jako "ultraortodoxní". Tak například server Aktuálně.cz, který ovšem ví také o označení Haredim, jehož znění je ale prostě jen převzato z anglického zdroje. Je lépe psát Charedim (i když ještě lepší by bylo Charédím, jak se to vyslovuje v hebrejském originále, singulár zní Charédí). Jinak slovem Charedim by bylo vůbec dobře nahradit výraz "ultraortodoxní Židé". Slovo "ultraortodoxní" je jednak nepřesné, jednak je zvenku na judaismus přenesené a inklinuje k urážlivosti, protože evokuje teroristy nebo alespoň fanatiky. Mám sice pochopení pro situaci, která si v Izrali žádá povolávat do zbraně i je, ale kvůli jejich postoji bych je ještě necejchoval. Už proto, že kašlání na státní moc má - přese všechno - něco do sebe.

16) Zákaz Muslimského bratrstva v Egyptě (23.9.2013)

Muslimské bratrstvo dostalo další ránu. Egyptský soud zakázal všechny jeho aktivity a nařídil konfiskaci veškerého majetku, informovala agentura Reuters.

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář