Jdi na obsah Jdi na menu

ANKETA: K čemu je dobrá ČCE?

První odpovědi:

1) - komunita přijímajících se lidí ve svých odlišnostech, dle mého tím blízká příkladu Ježíše

2) - jde o jedinečnou liberální církev

- jde o církev sdružující spoustu zajímavých osobností

- výrazní členové církve promlouvají celospolečensky a politicky

- pomáhá potřebným (např. v Diakonii a jinde) a vzdělává (např. na školách Evangelické akademie, ve sborech atp.)

- drží a nese úžasnou tradici, např. v příbězích lidí, v překladech a výkladech Bible, v písních v Evangelickém zpěvníku, ve stavbách kostelů a dalších budov, o které se stará, ve svém archivu a archivech sborů

3) Aby se v křesťanstvu čistě kázalo evangelium (to je samozřejmě na samostatné rozvedení, zde jen odkazuji k Augšpurskému vyznání) a řádně vysluhovaly svátosti a aby tak v naší kultuře mohl růst theonomní prostor svobody, lásky, víry a naděje.

4) Aby nám říkala pravdu.

5) Hmm.

6) Hlásá Boží slovo pro část křesťanů přijatelnou formou.

7) ČCE je jednou z nositelek spirituality, byť i v ní pošramocené, nedostatečné, zapomínané. Spirituality, která se ohlíží do minulosti a vyhlíží do budoucnosti, tápavě se snaží dohlédat za hranice smyslů i mysli. Spirituality, která existenci, mající své těžiště mimo sebe samu (Ebeling). Spirituality, vycházející z dobrých tradic evangelických, reformačních i všekřesťanských, ale zároveň se nevyhýbá inspiraci v tradicích mimokřesťanských, náboženských i nenáboženských.

8) Jako jedna z mála církví přijímá lidi takové jaké jsou. Nenutí je do něčeho, co by bylo proti nim samotným (např. homosexuálů). Líbí se mi, že se ČCE nebojí oznámit světu svůj postoj k migraci a přijímání uprchlíků. Jsem ráda, že Božím slovem ČCE žije a nemává jím v prázdných gestech nad hlavou.

9) Rozšiřuje nabídku církví. Je to jeden další hlas. Jedna z jedinečných možností nebo cest, jak přistupovat k Bohu. Pro určitý typ lidí je to cesta nejpřijatelnější. Tedy je dobrá k tomu, aby se skrze ní někteří lidé také mohli vztahovat k Bohu, kteří by třeba jinde toho nebyli schopni, nebo jen obtížně. Je dobrá k tomu, aby rozšířila "portfolio" církví. Je dobrá také jako určitý hlas uprostřed ekumeny. Jeden z mnoha názorových proudů, který kdyby nezazněl, byli bychom o mnoho ochuzeni.

10) K radosti ze společenství, v tom zásadním souznělého, jinak asi dost různorodého.

11) K radosti ze společenství, které je v zásadních důrazech souznělé, v ostatních rysech třeba i odlišné.

12) K čemu jsem dobrý já?

13) Duchovní přístav, otevřená tolerantní křesťanská komunita.

14) Církev obecně pomáhá shromaždovat lid, kteří chtějí žít ve víře a ve vztahu ke Kristu. Na ČCE konkrétně se mi líbí velká otevřenost takřka ve všem mimo základní otázky víry. Taky oceňuji demokratickou strukturu církve.

15) Místo setkávání a sdílení.

16) Pro mě určitě k tomu, abych tam mohl chodit, slyšel čtení a kázání, přistupoval ke svátostem a promluvil s lidmi. Když jsem v roce 2009 hledal církev, tak mi ČCE přišla jako nejlepší volba a stále mi připadá, že to je ta nejlepší církev.

17) K dobrému životu, podpoře kritického myšlení a přátelskému společenství lidí.

18) Setkávání lidí

19) K hledání Boha, společenství a ke společnému hledání Boha.

20) K denodennímu zamyšlení.

21) pro dobrý život, pro příjemné společenství, pro pocit, že někam patřím.

22) Společenství lidí, se kterými sdílím víru. Taky prostřednictvím Diakonie ČCE důležitý poskytovatel sociálních služeb.
 
23) Ke shromažďování lidí z různých prostředí, různé orientace, různých životních zkušeností. Svým relativně moderním vystupováním přijímá všechny bez rozdílu.
 
Statistiky:
 
Celkem respondentů:
23
Muž: 11
Žena: 12
Průměrný věk: 44.2 let

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář