Jdi na obsah Jdi na menu

Odsouzení za bohoslužbu v Krupce!

Dne 15.6. vydala Komise k projednávání přestupků Města Krupka "příkaz", de facto odsudek šesti účastníků bohoslužby, která se konala 9.4. v Krupce u Teplic v ulici K. Čapka. Mezi nimi je duchovní Ludvík Šťastný, který tehdy byl napaden policejním tělesem, a tři Romové. Znění "příkazu" přikládáme (Rozsudek Města Krupka)

Jen bychom rádi upozornili, že tento dokument označuje shromáždění jako bohoslužbu, implicitně (zřejmě však nevědomky) uznává, že se jednalo o shromáždění v souladu se shromažďovacím zákonem.

Každému odsouzenci byla uložena pokuta 5000 Kč, takže městská kasa by si ráda trochu přilepšila. Odůvodnění toho je však poněkud bizarní: "Při ukládání druhu a výše sankce přihlédla komise k tomu, že popsané jednání pachatelů se stává produktem společenských nepokojů, vážně narušuje vztahy mezi lidmi a zasluhuje uložení sankce, která se stane odpovídajícím zdrojem převýchovy pachatelů."

Komise si sice povšimla díky videozáznamu společenských nepokojů. Odsouzence spojuje s jejich "produktem", ale je zajímavé, že nemluví o zdroji a vlastním nositeli nepokojů. Za druhé činí z odsouzenců nesvéprávná individua, která jsou ve vleku jakési "produkce". Za třetí uvádí, že jednání odsouzenců vážně narušuje vztahy mezi lidmi, aniž by bylo konkrétně a jmenovitě uvedeno, mezi kterými lidmi (s policisty, proti nimž a priori nic nemají?, či snad s neonácky?). A za čtvrté je tu zdůvodnění sankce "zdrojem převýchovy", které působí krajně komicky. Pokuta někoho naštve, někoho přiměje k lakonickému klidu, ale nikoho nepřevychová. Kněz Šťastný nad ní mávne jistě rukou, protože peníze mu rozhodně pánem nejsou. Někomu z ostatních možná způsobí praktické nesnáze, ale převýchovu? Jak na to ta nebohá komise přišla?

Jiří Hoblík

Dodatek:

Díky Ondřeji Wolfovi, který si všiml zprávy na serveru Romea.cz s potěšením doplňujeme informaci, že prohlášení Komise k projednávání přestupků Města Krupka je zřejmě právně neplatné vzhledem k výši pokuty, která je v rozporu se zákonem. Zpráva si rovněž všímá oné unikátní pikantnosti pokutování konání bohoslužby v Krupce. Stojí za to si přečíst i článek v Deníku Referendum, který doplňuje další hlediska (viz).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ondřej Wolf - Tohle také:

19. 8. 2011 8:10

http://www.romea.cz/index.php?id=detail&detail=2007_10464

Ondřej Wolf - Důležité, důležité, důležité:

19. 8. 2011 8:06

http://www.romea.cz/index.php?id=detail&detail=2007_10475
Velký obrat ve vyšetřování!
Ondřej

Slavomir Capek - Osobni udaje

8. 8. 2011 15:39

Je hezke, ze zverejnujete to rozhodnuti o pokute v plnem zneni, ale s ohledem na dane osoby by snad nebylo tak slozite zacernit jejich osobni udaje!!!

Jakub Dvořák - Re: Osobni udaje

11. 8. 2011 9:45

Za toto zveřejnění sice osobně odpovědný nejsem, ale kladu si otázku, zda už dnes tzv. "ochrana osobních údajů" nezachází do extrémů. Především pro ni existuje úřad, a to už samo o sobě obsahuje čertovo kopýtko. Téměř už dnes nemůžete udělat ani fotku na ulici, abyste kvůli tomu nepotřebovali písemný souhlas všech chodců (přeháním, já vím). Lidé už dnes nemají ve veřejné komunikaci téměř žádnou identitu, jakobychom všichni nosili nějaký hidžáb. Tajné je všechno, jméno, povolání přesvědčení, vyznání, věk …. Zároveň o sobě ale lidé vykecají na internet kde co!
Pokud jsou osobní údaje součástí veřejně přístupného dokumentu, proč je křečovatě černit?
Jinak ale děkujeme, že sledujete SPS a usilujete o jejichprofesionalizaci. Přijmeme (i když ne nutně uznáme) jakékoliv další připomínky a doporučení.

Daggie - Neonacismus - a jeho tolerance

3. 7. 2011 17:24

Neonacismus - a jeho tolerance ze strany současné společnosti a státní byrokracie - je "systémové zlo". A nelze o tom mlčet. Dal jsem to na svůj blog - ať se o tom dozví i mí známí na Moravě.
http://dagg.blog.cz/1107/za-poulicni-bohosluzbu-slouzenou-v-krupce-padly-vysoke-pokuty

Ondřej Wolf - Držím palce!

29. 6. 2011 16:56

To je opravdu nechutné, pokutovat tyto lidi.
http://www.romea.cz/index.php?id=detail&detail=2007_10177
Jsem rád, že byla podána ústavní stížnost a ddoufám, že ústavní soud pochopí, o co skutečně jde.
Ondřej