Jdi na obsah Jdi na menu

Pod olomouckou konzervatoří se stále hýbá půda

 

Nový konkurz na místo ředitele Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci proběhl 12.10. Přihlásilo se pět kandidátů a z nich byli vybráni tři jako vhodní uchazeči. V dalším hlasování získal první místo dočasný ředitel KEA Mgr. Pavel Zatloukal,  na druhém místě se umístil odvolaný ředitel MgA. František Fiala, na třetím místě statutární zástupce ředitele MgA. Petr Rajnoha, Ph.D.

Výsledek je to rozporuplný. "Rozporuplný" říkám ne proto, že pro olomoucké rebely dopadl nepříznivě, ale proto, že František Fiala se dočkal částečné rehabilitace, od níž si církevní vedení může slibovat podnět k uklidnění na druhé straně. Nakolik k takovému výsledku směřoval již výběr členů konkurzní komise, lze jen spekulovat, ale nikdo právoplatnost výsledku nezpochybňuje.

K dnešnímu dni (21.10.) zůstává ale situace nejasná, protože P. Zatloukal zatím nebyl jmenován a není jisté, zda zřizovatel dodrží dříve uzavřenou smlouvu s Konzervatoří Olomouc o.p.s., tj. potenciální novou konzervatoří. V případě nedodržení by se z potenciální konzervatoře stala skutečná nová konzervatoř, na niž by pak přešla blíže neurčitelná část pedagogů a studentů.

Pokud je mi známo, zřizovatel nepůsobí v současné době na KEA nepřímo a zdálky, nýbrž prostřednictvím Simeony Zikmundové, která je tam nyní zaměstnána jako poradkyně ředitele. A má se zato, že na chod školy má nemalý vliv. Jinak by tam ovšem ani nebyla.

Informační němota ale trvá. Na internetových stránkách KEA se nic nedozvídáme. A zatímco oficiální stránky ČCE vesele zpravují o kontaktech církevního vedení s různými zahraničními partnery, o olomoucké konzervatoři zase ani slovo, jako by ČCE neměla mluvčího. Ze záhadných důvodů tedy jen zatlouká a zatlouká... Uvidíme, co přinese alespoň listopadové číslo oficiálního církevního časopisu Český bratr. Rozhodně by v něm měla vyjít reakce olomouckého pedagoga Roberta Mimry na články, uveřejněné v zářijovém čísle "Další krůček k pročištění vzduchu?"


Jinak některé informace najdeme na stránkách Konzervatoře Olomouc o.p.s.

A konečně připomínám dířvější příspěky k tématu na SPS:

1) Konzervatoř proti konzervám? (8.6.2012)

2) Rachot kolem KEA Olomouc a duše evangelická (14.6.2012)

3) Co se evangelický synod dozvěděl o olomoucké konzervatoři (21.6.2012)

4) Další vývoj v olomoucké konzervatoři (7.9.2012)

 

Jiří Hoblík


Dodatky:


26. října vydali někteří zátupci KEA Olomouc otevřený dopis synodní radě ČCE. Protože tento dopis zůstane nejspíš uzavřen v některém ze synodněradních šuplíků, zpřístupňujeme jej na tomto místě.

30. října na dopis reagovala synodní rada vlastním prohlášením, adresovaným sborům a kazatelským stanicím ČCE. Rychlost reakce je to nevídaná. Po půlroce dohadů, jaké je vlastně oficiální stanovisko vedení ČCE. Na jedné straně lakonické prohlášení vysvětluje, proč (nové) jmenování nového ředitele KEA otálí, ale neodpouští si výtku z porušení dohody, aniž by ji mělo dostatečně zdůvodněnou. Zdá se to být výraz boje spravedlivých proti těm zlým. A přitom by bývalo stačilo se o všem vyjádřit v pravý čas (když už se z toho stala kauza, o níž se všude možně mluvilo) a nekofrontačně a posutpovat citlivěji.

Synodní rada totiž mj. v dopise uvádí: "Dopis, který pan Mimra poslal do církve, je zjevným nátlakem na synodní radu, aby nerespektovala výběrové řízení a jeho pravidla a postupovala podle přání některých pedagogů." Nicméně - sice dopis "rebelů" obsahuje nejisté pasáže, žádný nátlak na nerespektování výběrového řízení v něm ale není. (Nanejvýš je tam přání, aby Fiala se ředitelem stal, to je vše.) Hlavní část dopisu se věnuje kritice odvolání někdejšího ředitele Fialy, na což dopis synodní rady opět neodpovídá. Přesto se jedná ze strany synodní rady zatím nejzřetelnější vyjádření postoje ke kauze.


 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

informator - Komentář pana Mimry k prohlášení Synodní rady ČCE

16. 11. 2012 11:10

http://www.konzervatorolomouc.cz/data/dopissr2.pdf

Daniela Ženatá - Český bratr

1. 11. 2012 16:38

Jirko, jako člen redakční rady Českého bratra máš přístup do redakčního programu, takže jistě dávno víš, že dopis R. Mimry v ČB 11 bude (příspěvek vložen 16. 10.) Tak proč furt ten konfrontační tón?

Jiří Hoblík - Re: Český bratr

1. 11. 2012 18:24

Milá Dano, o tom že dopis pana Mimry bude uveřejněn, jsem se už zmínil. V tom dopisu jsou určitá zmatení, ale že by ten dopis porušoval nějakou dohodu, se mi vůbec nezdá. Takže sice na jedné straně chválím SR za rychlost, ovšem rychlost tu měla být už na jaře - a bylo by víc klidu. Zatím zůstává v Olomouci hořkost a zklamání z Fialova odvolání a vypadá to zatím, jako by bojovníci z dvou bašt zůstávali do sebe zakousnuti.

informator - informace o zasedáních synodní rady zase zamrzly

24. 10. 2012 9:22

Informace o zasedáních synodní rady na http://www.e-cirkev.cz/rubrika/540-Zasedani-synodni-rady/index.htm opět zamrzly.
Poslední zveřejněné informace jsou ze 4.9.
Od té doby proběhly tři zasedání SR (18.9., 2.10., 16.10.)